TRX
Monika Bodláková - osobní trenérka

Co je to TRX?
Jedná se o cvičební pomůcku mající kořeny prvotního využívání v jednotkách U. S. Navy SEAL, kde bylo nezbytné vymyslet cvičení na minimálním prostoru bez činek a strojů a přitom procvičit celé tělo. TRX plně ve světě využívají profesionální sportovci, vojenské a policejní oddíly, outdoorová centra a provozovatelé bootcampu.

Co znamená TRX?
Význam těchto tří písmen je zkratka pro Total – body Resistence Exercises. V překladu to znamená: "cvičení na všechny svaly těla neboli závěsný systém."

Jak TRX funguje?
Tvoří ji pevné nastavitelné popruhy a madla pro ruce a nohy univerzálně použitelné pro každý druh postavy. Samotné cvičení probíhá tak, že jedna část těla je vždy na podložce a druhá je zavěšena na TRX. Díky sklonu těla k podložce se dá jednoduše manipulovat se zátěží. Nejlepší intenzita je taková, abychom vnímali, že posledních pár opakování je prováděno téměř do úplného vyčerpání svalové síly.

Kde se dá TRX použít

TRX lze zavěsit kamkoliv. Za konstrukci v posilovně, na fotbalovou branku či za větev v parku nebo dokonce za dveře v bytě. S TRX můžete provádět nekonečné množství cviků, kdy jedinou intenzitou je úhel Vašeho těla oproti závěsnému bodu a Vaše tělesná hmotnost. Po celou dobu cvičení na TRX je vždy cvičeno pouze s váhou vlastního těla. Intenzitu lze však také zvýšit či snížit změnou postoje cvičence oproti závěsnému bodu. Čím jsme níže pod závěsným bodem, tím se intenzita zvyšuje a naopak. Proto je vhodný opravdu pro každého!

Proč zrovna TRX cvičení?

Cvičení na TRX se může zdát snadné!? Opak je ale pravdou. TRX procvičí nejen svalové partie, které jste zvyklí procvičovat při svých trénincích, ale zejména zapojí svaly, o kterých jste doposud nevěděli! Cvičením s TRX výborně procvičíte koordinaci těla, každý cvik je proveden za pomocí zpevnění celého těla a rovnováhy. Důležité je však provádět jednotlivé cviky zcela technicky správně, aspoň ze začátku pod dohledem osobního trenéra.

Funkční trénink na TRX je veden individuálně nebo ve skupině s Vašimi kamarády. Poskytuje pro všechny úrovně fyzické zdatnosti novou možnost budování funkční síly a vytrvalosti spojenou s rozvojem stability, koordinace, flexibility, dynamiky a mobility. Kromě hmotnosti těla a gravitace TRX využívá prvky nestability pro posílení svalů stabilizačního systému (CORE). Při správném provádění jakéhokoli cviku je maximálně aktivováno stabilizační svalstvo a přitom jsou plně zachována pravidla funkčního tréninku.

TRX lze využít pro Váš trénink, ať děláte jakýkoli sport, nebo si chcete jen pomoci od bolesti zad!

TRX RIP TRAINER

Tvoří ho jeden silový expandér, který má několik zátěžových variant, napojený na středně dlouhou tyč. Kvůli asymetrickému zatížení je cvičení ideální pro trénink rovnováhy, výbušné síly a koordinace.

Jak RIP TRAINER funguje?

Jde o další unikátní funkční trénink zaměřený především na rotaci těla (což je nejsložitější lidský pohyb) a jeho koordinaci. V zásadě pro něj platí stejná pravidla jako pro TRX. Zátěž je dána silovým odporem expandérů, jeho variabilita a intenzita spočívá v tlaku na páku, která je nastavitelná pozicí úchopu, úhlem rotace a vzdálenosti Rip traineru od místa uchycení.

Proč zrovna RIP TRAINER cvičení?

Využití najde například pro simulaci pohybů některých bojových sportů, pádlování, tenisu, baseballu, hokeje, golfu a mnoha dalších. Asymetrické zatížení je ideální pro trénink rovnováhy, výbušné síly a koordinace. Rip Trainer se přizpůsobí všem úrovním fitness cvičení, je snadno přenosný a lze ho použít prakticky kdekoli. Stačí ho zavěsit na bezpečný kotevní bod.

Zatímco TRX přenáší staticky tělesnou hmotnost na základě stability a cvičení silového tréninku pro celé tělo, Rip Trainer vyniká na tom, že vyvinete dynamické a explozivní rotační pohyby, které vytváří vysokou metabolickou poptávku.

Budete trénovat stejné pohybové vzory, které používáte v životě a sportu. Zároveň pro posílení svalů, zlepšení vytrvalosti, síly a hlavně pomáhá předcházet zraněním.

Výhody:

Základní úkoly a stabilizační svaly pro lepší rovnováhu a rotační energie
Zvyšuje metabolické aktivity
Nabízí proměnný odpor pro všechny fitness úrovně
Poskytuje účinný trénink celého těla
Nabízí stovky sportovních specifických cvičení

Monika Bodláková - 2016
Osobní trenérka fitness Praha
Fotoateliér Glowphoto
Jak zhubnout Bolesti zad Cvičení pro těhotné Osobní trenerka fitness
Nejširší nabídka na inline brusle: kolečkové brusle